International Bamboo and Rattan Organization

International Bamboo and Rattan Organization

Governance

The Secretariat is the executive body of INBAR, which is headquartered in Beijing, China, with five Regional Offices in Cameroon, Ecuador, Ethiopia, Ghana and India.

  • Ali Mchumo

    Director General

    Ali Mchumo

    Director General

    • Lu Wenming

      Deputy Director General

      Lu Wenming

      Deputy Director General

      • Global Programme

        • Durai Jayaraman

          Director

          Durai Jayaraman

          Director

          • Tefera Belay

            Tefera Belay

            Programme Development Officer

          • Borja De La Peña

            Borja De La Peña

            Global Policy Officer, Focal Point for America and Europe

          • Jin Wei

            Jin Wei

            Capacity Building Manager

          • Liu Kewei

            Liu Kewei

            Coordinator of Global Bamboo Construction Programme

          • Li Yanxia

            Li Yanxia

            Senior Programme Officer

          • Liu Qinghui

            Liu Qinghui

          • Wang Renfei

            Wang Renfei

            Programme Officer

          • Olivier Clement

            Olivier Clement

            Programme Officer

          • Regional Offices

            • Central Africa

              • René Kaam

                Regional Director

                René Kaam

                Regional Director
                Cameroon National Coordinator

                • Chin Aishatu Suiven

                  Chin Aishatu Suiven

                  Cashier and Service Provider

                • Fogoh John Muafor

                  Fogoh John Muafor

                  Project Coordinator, Cameroon
                  The Restoration Initiative Project

                • Nekdem Manfo Flore

                  Nekdem Manfo Flore

                  Technical Assistant,
                  The Restoration Initiative Project

                • Muh Norbert Adamu

                  Muh Norbert Adamu

                  Financial and Administration Officer

                • Moudon Marie Jeanne

                  Moudon Marie Jeanne

                  Communications Officer

            • East Africa

              • Biruk Kebede

                Acting Regional Director

                Biruk Kebede

                Acting Regional Director

                • Wondimagegn Bekele

                  Wondimagegn Bekele

                  Technical Officer, Ethiopia
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Eyasu Tekeba

                  Eyasu Tekeba

                  Driver

                • Michael Malinga

                  Michael Malinga

                  National Project Coordinator, Uganda

                • Fiker Tareke

                  Fiker Tareke

                  National Project Coordinator, Ethiopia

                • Nellie Oduor

                  Nellie Oduor

                  National Project Coordinator, Kenya

                • Kintu Simon Peter

                  Kintu Simon Peter

                  Cashier, Uganda
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Lewis Kirimi

                  Lewis Kirimi

                  Cashier, Kenya
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Robert Sunya

                  Robert Sunya

                  Technical Officer, Kenya
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Selim Reza

                  Selim Reza

                  Programme Manager
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Theodros Girma Muleta

                  Theodros Girma Muleta

                  Communication and KM Specialist
                  Dutch-Sino-East Africa Bamboo Development Programme: Phase II

                • Dagnew Yebeyen Burru

                  Dagnew Yebeyen Burru

                  Project Coordinator, AECID Ethiopia

                • Melaku Anteneh Chinke

                  Melaku Anteneh Chinke

                  Field Supervisor, AECID Ethiopia

            • West Africa

              • Michael Kwaku

                Acting Regional Director

                Michael Kwaku

                Acting Regional Director
                National Coordinator, Ghana

                • George Aidoo

                  George Aidoo

                  Finance Officer

            • South Asia

              • Sangeeta Agasty

                Regional Director

                Sangeeta Agasty

                Regional Director

                • S. Anand

                  S. Anand

                  Finance Officer

            • Latin America and the Caribbean

              • Pablo Jácome Estrella

                Regional Director

                Pablo Jácome Estrella

                Regional Director

                • Pablo Izquierdo Salvador

                  Pablo Izquierdo Salvador

                  Technical Officer

                • Jessy Maldonado

                  Jessy Maldonado

                  Financial Specialist

                • Tatiana Ortega T.

                  Tatiana Ortega T.

                  Technical-Operation Assistant

                • Raphael Paucar C.

                  Raphael Paucar C.

                  National Project Coordinator, Peru
                  Bambuzonía Project

                • Samuel Morales G.

                  Samuel Morales G.

                  National Project Coordinator, Colombia
                  Bambuzonía Project

                • Carlos Falconí Velasco

                  Carlos Falconí Velasco

                  Project Manager, Ecuador
                  Bambuzonía Project

                • Fabián Moreno

                  Fabián Moreno

                  Project Manager, Ecuador
                  Manabí Workshop School Project,
                  Economic Reactivation with Bamboo in Ecuador Project

                • Denix Villanueva

                  Denix Villanueva

                  Field Technician, Colombia
                  Bambuzonía Project

                • Camila A. Molina

                  Camila A. Molina

                  Cashier, Colombia
                  Bambuzonía Project

                • Bruno Cano Rodríguez

                  Bruno Cano Rodríguez

                  Field Technician, Peru
                  Bambuzonía Project

                • Franklin Rojas

                  Franklin Rojas

                  Cashier, Peru
                  Bambuzonía Project

                • Delia R. Valeriano

                  Delia R. Valeriano

                  Project Technical-Administrative Assistant

                • Jacqueline J. Cujilema

                  Jacqueline J. Cujilema

                  Communication Specialist

                • Laura Alessio

                  Laura Alessio

                  Field Technician, Ecuador
                  Bambuzonía Project

      • Membership Affairs

        • Hao Ying

          Director

          Hao Ying

          Director

          • Zoelinoro Andria

            Zoelinoro Andria

            Membership Affairs Officer
            (Africa Region)

          • Xie Yi

            Xie Yi

            Senior Membership Affairs Officer
            (Asia-Pacific)

      • Host Country Affairs

        • Vacant

          Director

          • Li Ting

            Li Ting

            Host Country Partnership Manager

      • Communications

        • Wu Junqi

          Director

          Wu Junqi

          Director

          • Austin G. Smith

            Austin G. Smith

            Communications and Press Officer

          • Leticia Robles

            Leticia Robles

            Communications and Social Media Officer

          • Wang Xudong

            Wang Xudong

            Senior Media Officer

      • Finance and Administration

        • Finance

          • Song Ji

            Head of Finance

            Song Ji

            Head of Finance

            • Yang Jianwei

              Yang Jianwei

              Financial Manager

            • Gao Songsong

              Gao Songsong

              Financial Officer

        • Executive Assistant

          • Liu Bo

            Liu Bo

            Executive Assistant to Director General

          • Wang Dong

            Wang Dong

            Executive Assistant to Deputy Director General

        • HR

          • Zhang Yujiao

            Zhang Yujiao

            HR Officer

        • IT

          • Guo Yuchen

            Guo Yuchen

            Senior IT Officer

        • Administration

          • Ren Junping

            Head of Administration

            Ren Junping

            Head of Administration

            • He Jun

              He Jun

              Driver

            • Tong Wensheng

              Tong Wensheng

              Driver

            • Cao Yang

              Cao Yang

              Administration Assistant